O s t r o v   C r e s 

Informace o ostrově Cres, ležícím nedaleko Chorvatské pevniny...

článek  .

O   o s t r o v ě   C r e s

Strmý ostrov Cres s celkovou plochu 407 čtverečních kilometrů, je druhý největší z ostrovů Kvarneru. V malých městech Cres, Osoru, Martinšćica a Punta Kriza stejně jako dobře vybavených kempech vše nespojují příliš dobré silnice. Místo toho, hotely, rekreace a jiné nabízejí hostům řadu míst a příjemné penziony.

Ostrov je domovem eurasijských grifonků, které jsou velmi zřídkavé v Evropě. S trochou štěstí můžete pozorovat nějaké na exkurzi do Beli.

Městečko Cres je centrem ostrova. Dnes má město 2300 obyvatel. Na městě je vidět stopy nad 400 let benátské okupace, která začala v 15. století.

Procházky úzkými ulicemi města plné středomořské atmosféry, známky četné benátské architektury nad vchodem z budov, které připomínají z formativní období v historii Cres. Všechny ulice a uličky vedou do centra města Mandrac. Tam až ke starému středověkému přístavu, který je obklopen trhem na místě (Trg) a nábřeží s obchody, zmrzlina parlours, hostince, které jsou vždy plné.

Chcete se dostat do centra města od moře? Stačí následovat cestu podél nábřeží.
Františkánský klášter, který se nachází za přístavním velitelským úřadem, to stojí za vidění. Úctyhodný klášter se ve svém atriu datuje do 13. století. Kromě poštovního úřadu v přístavu, si můžete odpočinout v některé z útulných kaváren a sledovat shon v přístavu a přecházejíci rybářské lodě, které plují a motorové jachty. Ve vnitřním přístavu, krásná hodinová benátská věž a otevřené prostranství čeká na hosty ve městě.

        

Pokud si uděláte výlet autobusem do 4000 let starého město Beli, můžete se těšit nejen na velký pohled z výšky 130 metrů, ale - s trochou štěstí - se setkáte s málokdy viděnými a velice vzácnými eurasijskými grifonkami. Beli byla postavena jako útočiště a opevnění a získalo status města v roce 1000. V současné době je málo obývané a má jen asi 40 obyvatel. Město dokonce dostalo dotace z neziskové organizace Eco-Centrum-caput-Insulae zaměřené na ochranu eurasijských griffonů. Tato organizace nabízí pěší výlety na 12 kilometrů dlouhé trase Eco. Ti, kteří chtějí přijmout takový výlet plný chůze, musí počítať tak s třema hodinkama.

Jachtaři - hosté, kteří mají rádi potápění by si neměli nechat ujít příležitost udělat potápěčský výlet v Potápecské Cres a Autocamp Kovacine ležících několik kilometrů od 1,4 Cres. Zde se můžete ponořit přímo do moře při útesu, který patří do potápěčské základny. Pro více informací prosím navštivte http://www.divingcres.de.

Přístavné město Cres (44 ° 57,4 'N 014 ° 23,4' E) nabízí několik kotvišť pro charterové jachty, ovšem bez jakékoli služby a bezpečnostních složek, které by se postarali o bezpečnost kotviště. Pobyt v okolí Jugo není bezpečný, protože jeho stav není chráněn. Proto je nejlepší nápad, kotvit v ACI Marina Cres, nacházející se na jižním straně města.
 

článek  .