M ě s t o   C r e s 

Informace o Cres, největším a také přístavním měste na stejnojmenném ostrově...

článek  .

O   m ě s t ě   C r e s

Městečko Cres leží v severovýchodní části velkého a dobře chráněné místa v zátoce, která kvete v prostorných a atraktivních oblastech koupání. Lidské vplyv, jehož počátky sahají do antického období, tady zanechal celou řadu památek, které nám mohou představit, jak těžký život musí být na tomto ostrově.
Na panoramě dnešního Cres je viditelný středověký přístav "mandrac", a renesační gotické kostely a kláštery, šlechtické rody 'paláce a zbytky hradeb. Až do konce doby benátské nadvlády Cres zůstala omezena na hradbách, dva kláštery jsou pouze budovy se nachází vně hradeb. Vývoj mořeplavectví a loďařství zkvétal v polovině 19. století, která přinesla velké změny.

Město se začalo šířit na jih a na západ. Na přelomu 20. století Cres poskytovalo stravovací služby pro své hosty ve dvou hotelích "Miramare" a "Excelsior". A intenzivnější rozvoj cestovního ruchu začal v 60. a 70. let minulého století.

Mezi nejvýznamnější kulturní a historické památky v Cres jsou:

1 Tři městské brány, Bragadina, Marcela a brána sv Mikulo z 16. století
2 Kulaté, rohové věže v severozápadní části města
3 Kostel sv Isidor ze 12. století
4 řada gotických, pozdně gotických kostelů a renesance nejpozoruhodnějších z nich je kostel Panny Marie Sněžné z 16. století s věží se zvonem z 18. století
5 Městské Lodžie s pranýřem
6 A františkánský klášter z přibližně 1300 se kostel sv Františka z 14. století a věž zvon z 18. století
7 benediktinský klášter z 15. století
8 palác rodiny Patris z 15. století, kde se nachází muzeum
9 Řada Renessaince paláců šlechtických rodů z Cres 
 

článek  .